Haber

Pakistan’da BLA Saldırısı: Çin Delegasyonuna Refakat Eden Askeri Konvoy Saldırıya Uğradı

Pakistan’da ayrılıkçı grup Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA), Çin delegasyonuna eşlik eden Pakistan askeri konvoyuna saldırdı.

Pakistan’da bir askeri konvoya saldırı düzenlendi. Pakistan Ordusu ve Karaçi’deki Çin Konsolosluğu tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, militanlar bugün bir inşaat projesine giden stratejik güneybatı limanı Gwadar yakınlarında bir Çin delegasyonuna eşlik eden Pakistan askeri konvoyuna saldırdı.

Saldırı sırasında militanların hafif silah ve el bombası kullandığı, çatışmada saldırganlardan 2’sinin öldürüldüğü, konvoydaki Çin vatandaşları arasında can kaybının olmadığı belirtildi.

Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Ayrılıkçı grup Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA), Gwadar havaalanından doğruca liman bölgesindeki bir şantiyeye giden Çinli yolcuları hedef alan saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Bölgede on yıllardır süren ayrılıkçı isyanla Çin, Gwadar’ın derin su limanının geliştirilmesi de dahil olmak üzere, Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında maden zengini Belucistan eyaletine büyük yatırımlar yaptı. BLA ve diğer militan gruplar, Pakistan’ın eyaletteki doğal kaynakları sömürdüğünü ve bunu desteklemek için son yıllarda Çin’in çıkarlarını gözettiğini iddia ediyor. – KARAÇİ

haberyildirim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu