Teknoloji

“Havacılığa 2,4 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor”

HANDE BERKTAN

Yurt içi ve yurt dışında dünyanın önde gelen havalimanlarını işleten TAV Havalimanları Holding’in iştiraki TAV Teknoloji, cirosunun yüzde 11’ini Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına ayırıyor.

Bloomberg HT’de Gündem Teknoloji programına konuk olan TAV Teknoloji Genel Müdürü Kerem Öztürk, üretken yapay zeka, görüntüleme ve güvenlik teknolojileri konusundaki çalışma ve yatırım planlarından bahsederek, “Bugün TAV Havalimanları Holding’in gelirlerinin yüzde 8,5’i TAV Teknoloji tarafından hayata geçirildi. Şirketin gelirlerinin yüzde 65’i dış pazarlardan geliyor. Teknoloji ihracatında Türkiye dördüncülüğüne yükseldik. “Teknoloji şirketi olarak ilk çeyrekte 75 milyon yolcuya hizmet verdik, teknoloji altyapısını sıfırdan kurduğumuz Meksika Tulum Havalimanı ve Endonezya havalimanlarını önümüzdeki ay hizmete açacağız” dedi.

TAV Teknoloji 22 ülkede 52 havalimanının teknoloji altyapısını kurdu

TAV Teknoloji Genel Müdürü Kerem Öztürk, 22 ülkede 52 havalimanına hizmet verdiklerini söyledi. Öztürk: “Kurulduğumuz 2005 yılından bu yana sürekli yazılım teknolojileri alanında ürün geliştiren bir şirketiz. 2019 yılında 9,2 milyar yolcu olan trafik, pandemi döneminde 3 milyar yolcuya geriledi. TAV Havalimanları Holding bu dönemde teknolojiye yatırım yaptı. Bugün dünya çapındaki yolcu trafiğinin yüzde 90’ı geri döndü. TAV Havalimanları Holding’in trafik rakamları 2019 yılına göre yüzde 104 arttı. 2023 yılının ilk ve üçüncü çeyreğinde 75 milyon yolcuya hizmet verdik. Teknolojiye doğru yatırım yapmayan şirketler bu kriz dönemlerinde savunmasız kaldı. “Bugün 22 ülkede 52 havalimanına teknoloji altyapısı kuruyor ve teknoloji hizmetleri sağlıyoruz” dedi.

“Teknoloji yatırımlarına harcanan tutar her yıl yüzde 3,5 artıyor.”

TAV Teknoloji Genel Müdürü, havacılık sektörüne yönelik yatırımlarla ilgili olarak, “Hava trafiği 2024’te 19 milyar yolcuya çıkacak. Dolayısıyla büyük bir kapasite artışına ihtiyaç var. 2040 yılına kadar 2,4 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor. Havalimanlarının teknoloji harcamaları her yıl yüzde 3,5 artıyor. 2030 yılında 10 milyar dolarlık hacme ulaşması bekleniyor. Afrika, Güney Amerika, Asya ve Orta Doğu pazarlarında büyük yatırımlarda büyüme ve büyüme potansiyeli var. Radarımızda olan bölgeler gelişen bölgelerdir. Devam eden projelerimizde Meksika’daki Tulum havalimanını 1 Aralık’ta hizmete açacağız. Havalimanının tüm teknoloji altyapısını kurduk. Endonezya’daki havalimanını 15 Aralık’ta açacağız. “Öte yandan üretken yapay zeka yatırımlarımız da devam ediyor” dedi.

haber-sogut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu