Haber

43. ASEAN Zirvesinden Çeşitli Görüntüler

Dosya Boyutu: 153.85 MB

1. ASEAN Zirvesi’nin düzenlendiği mekandan çeşitli görüntüler

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 43. ASEAN Zirvesi Perşembe günü sona erdi.

ASEAN Genel Sekreteri Kao Kim Hourn, Xinhua’ya verdiği özel röportajda, ASEAN ülkeleri ile Çin arasındaki iş birliğinin derinleştirilmesinin her iki tarafın halklarına da fayda sağlayacağını belirtti.

“ASEAN ve Çin, çeşitli sektörlerde ve işbirliği alanlarında, her düzeyde kurulan birçok farklı mekanizma aracılığıyla birlikte çalışıyor. İleriye yönelik işbirliği güçlü bir biçimde devam ediyor. Özellikle ekonomik işbirliği ve entegrasyona odaklanarak birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ticaretimizi artırmaya devam etmemiz gerekiyor.

ASEAN topluluğuna bağlantı, turizm ve diğer destek noktalarında işbirliğinin devam edeceğini umuyoruz ve Çin’in ASEAN Hint-Pasifik Forumu’na katılımının artmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

ASEAN Topluluğunun 2025 Sonrası Vizyonunu Nesil ve Yol Girişimi ile uyumlu hale getiriyoruz. Bu kapsama giren birçok alan var. Bunlardan biri de özellikle dijital ekonomi, mavi ekonomi, yeşil ekonomi alanlarında ekonomik işbirlikleri olacak. Ayrıca güç kolu, özellikle güç dönüşümü, iklim değişikliği ve tabii ki halklar arasındaki işbirliği de bu kapsama giriyor.

Gelecek yılın Çin-ASEAN Kültürel ve Halklar Arası Etkileşim Yılı olması konusunda anlaştık. Bu teklifin her iki tarafın halklarına da mutlaka faydası olacaktır.

Tabii altyapı da çok değerli. Çin’in ASEAN genelindeki ülkelerde altyapı yatırımlarına ve projeler yürütmeye devam edeceğini umuyoruz. Bu kimlik ASEAN toplumuna ve halkına fayda sağlayacaktır. Ayrıca iki konuya daha dikkat çekmek istiyoruz. Bunlardan biri ASEAN ile Çin arasındaki ikili serbest ticaret anlaşmalarının güncellenmesi. Bunun, özellikle yatırım ve ticaret alanında iki taraf arasındaki ekonomik işbirliğinin düzeyini artıracak daha iş yanlısı bir ortam yaratacağını umuyoruz. Bunun gerçekleşmesi ekonomik dinamizmi artıracak ve her iki tarafa da aynı anda ekonomik fayda sağlayacaktır.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Cakarta’dan bildiriyor.

(XHTV)

erfelek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu